

То е еквивалент на Местната инициативна група и ще прилага подхода ,,Лидер’’ в новия програмен период на ПРСР 2014-2020 при нови условия и правила. Кои са новостите в бъдещия период:
От ПРСР: за местните инициативни групи с население до 15 000 жители (включително) е предвиден максимален бюджет за изпълнение на проекти по стратегиите за местно развитие, финансирани по ЕЗФРСР, в размер до левовата равностойност на 1 000 000 евро, а за групи с по-голямо население – до левовата равностойност на 1 500 000 евро.
От ОПРЧР: в размер до левовата равностойност на 760 000 евро.
От ОПНОИР: в размер до левовата равностойност на 500 000 евро.
От ОПИК: в размер до левовата равностойност на 500 000 евро, когато местната инициативна група обхваща територия до 15 000 жители; в размер до левовата равностойност на 1 000 000 евро, когато МИГ обхваща територия от 15 000 до 45 000 жители; в размер до левовата равностойност на 1 500 000 евро, когато МИГ обхваща територия над 45 000 жители.
От ОПОС: максималният размер на финансиране на стратегия по програмата се определя в зависимост от размера на територията от мрежата НАТУРА 2000, за която се предвиждат дейности в тях. Максималният размер на средствата, необходими за изпълнение на консервационни мерки, съгласно Националната приоритетна рамка за действие по НАТУРА 2000, е 60 евро за 1 хектар. По изключение, разходите за хектар могат да надвишават посочената стойност с представяне на детайлна обосновка.
Максимален размер на публичния принос за проект към СМР:
По ПРСР, ПМДР, ОПРЧР и ОПНОИР: левовата равностойност на 200 000 евро
По ОПОС: равностойността на 60 евро за хектар за консервационни дейности, финансирани от ОПОС. По изключение, разходите за хектар могат да надвишават посочената стойност с представяне на детайлна обосновка.
По ОПИК: ще се определя от УО преди отваряне на всеки прием.
МИГ извършва предварителен подбор/оценка (в зависимост от източника за финансиране на проекта) на проектните предложения, а оценката и одобрението на проектните предложения се осъществява от УО на съответната програма.
Решение за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ се взима от УО на съответната програма и от РА – за проекти по ПРСР.
Интегрираното проектно предложение ще включва цели и дейности, залегнали в мерките от различни оперативни програми, включени в Стратегията за местно развитие (в случай на многофондово финансиране)
Интегрирано проектно предложение се подава пред МИГ по електронен път, като МИГ осигурява достъп до постъпилите проектни предложения и на УО на програмите, по които се подава проектното предложение.
МИГ извършва предварителната оценка на интегрираните проектни предложения като проверява съответствието на съответното интегрирано проектно предложение със специфичните цели и правилата за допустимост по всяка от оперативните програми, по които се отпуска финансирането.
Последваща оценка на интегрирано проектно предложение се извършва от комисия, назначена със заповед на министъра на земеделието и храните или упълномощено от него лице.
*Ще се прилага само на територията на селски райони при подкрепа от ЕЗФРСР
*Подходът няма да се прилага в рамките на градовете, подпомагани от ОПРР по линия на устойчивото градско развитие.
*Безвъзмездната финансова помощ се отпуска за прилагане на операции в рамките на стратегии за водено от общностите местно развитие.
*Целевата територия да обхваща население между 10 000 и 150 000 жители (За местните инициативни групи с население до 15 000 жители (включително) е предвиден максимален бюджет за изпълнение на проекти по стратегиите за местно развитие, финансирани по ЕЗФРСР, в размер до левовата равностойност на 1 000 000 евро, а за групи с по-голямо население – до левовата равностойност на 1 500 000 евро. ,от ОПРЧР: в размер до левовата равностойност на 760 000 евро, от ОПНОИР: в размер до левовата равностойност на 500 000 евро.
*Липса на припокриване на една и съща територия от различни МИГ;
*Кохерентност на територията;
*Партньорство между общините, частния сектор и гражданските организации на целевата територия, като никоя от групите не представлява повече от 49% от имащите право на глас в общото събрание;
*Наличие на доказателства за проведени действия по формиране на публично-частното партньорство и осигурчващи представеност;
*Съдържанието на СМР да е в съответствие с член 33 на Регламент 1303/2013.
*Местни заинтересовани лица с проекти към стратегията, в т.ч. МИГ;
*Бенефициентите по подмярката са с постоянен адрес или седалище на територията на МИГ;
*Проектите се изпълняват на територията на МИГ;
*Проектите трябва да бъдат съответствие с приоритетите на ВОМР, Регламент (EC) № 1305/2013 г. и да допринасят за постигането на целите на СМР.
Контакти: (+359) 878 269983 migprespa@gmail.com гр. Чепеларе, ул. „Йордан Данчев“ № 1 председател на Управителния съвет - Павлин Белчев